registru de casa punct de lucru

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mituc98
Mesaje: 63
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

registru de casa punct de lucru

#1 Mesaj de mituc98 »

Buna,am urmatoarea situatie:am preluat o contabilitate care opera cu contul 5311 pentru caseria de la sediu si facuse si un analitic 5311.1 pentru caserie punct de lucru.Cand dau listare registru de casa imi da un registru pentru ce operez pe 5311 si un registru cu ce operez pe 5311.1.Intrebarea mea este daca pot sa creez altfel analiticele la ct 5311 ca sa imi dea si un registru cumulat,pentru a se vedea mai clar ca nu se depaseste limita legala la plati furnizori.Multumesc.

popad975
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:51 am

Re: registru de casa punct de lucru

#2 Mesaj de popad975 »

Fa un analitic si pentru casieria de la sediu. Astfel o sa ai doua analitice care se vor cumula in contul 5311.

mituc98
Mesaje: 63
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: registru de casa punct de lucru

#3 Mesaj de mituc98 »

am incercat si asa,operez caseria sediu in 5311.2,dar imi apare la listare registrul de casa pe analitice ,nu si pe sintetic,adica 5311 cumulat.Am crezut ca nu s-a ales bine simbolul analiticului initial(5311.1),Daca nu se poate sa-mi listez pe cumulat,listez cele 2 registre de casa .de la sediu si punct de lucru si le pun una langa alta.E corect?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: registru de casa punct de lucru

#4 Mesaj de eugen01 »


mituc98
Mesaje: 63
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: registru de casa punct de lucru

#5 Mesaj de mituc98 »

multumesc pentru raspunsuri,dar din pacate nu sunt prea lamurita.Firma nu are ca obiect de activitate comertul,dar mai incaseaza cu numerar c/val facturi servicii si face si plati cu numerar .Punctul de lucru este in alt oras,unde incaseaza destul de mult.Va rog mult o sugestie ca sa fie cat de cat corect .

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: registru de casa punct de lucru

#6 Mesaj de apetrem »

Registru de casa trebuie sa fie analitc, adica pe fiecare casierie in parte.
Fiecare casa cu incasarile ei, cu platile ei, cu soldul de care raspunde fiecare.
Nu poti lista un registru de casa unic, unde sa amesteci merele cu perele celor doua casierii.
Asta trecand peste faptul ca RC este documentul primar ce trebuie intocmit de casier si nu de contabil...
Marian Apetre

mituc98
Mesaje: 63
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: registru de casa punct de lucru

#7 Mesaj de mituc98 »

asa este,si cred ca la sfarsitul lunii fac dispozitie de plata,respectiv chitanta si dispozitie de incasare pentru a preda la caseria sediului monetarul de la sfarsitul lunii.Ma gandeam ca daca deschid in orasul cu punctul de lucru un cont bancar,pot la registrul de casa de la punctul de lucru sa aplic limitarea de 10.000 lei plati catre furnizori/zi,independent de platile de la caseria de la sediul principal.ce credeti?e bine?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: registru de casa punct de lucru

#8 Mesaj de apetrem »

Da, asa ar fi corect.
Marian Apetre

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: registru de casa punct de lucru

#9 Mesaj de saucan »

buna ziua,in legatura cu deschiderea unui punct de lucru in alt oras unde se face inregistrarea angajatilor ?la itm in orasul unde este sediul societatii?iar plata contributiilor la stat? si dosarul firmei trebuie sa fie unul pt societatea unde este sediul si unul pt punct de lucru?registrul de casa,balanta si celelalte trebuie sa fie pt fiecare in parte? multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: registru de casa punct de lucru

#10 Mesaj de herganiec »

totul la sediu.
doar registrul se poate tine separat (daca e in alta localiate.)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns