Noua Declaratie 394

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Noua Declaratie 394

#1 Mesaj de balteanuc692 »

Datorita balariei de viitoare 394 care pare a fi mai dificila decat 112 am deschis un topic unde sa propunem cam ce ar mai trebui introdus in program pentru aceasta.

De exemplu, eu as propune o celula in ecranul Iesiri unde sa introducem NR. BONURI FISCALE care sa fie centralizate in declaratie. Fiecare Z are trecut numarul de bonuri fiscale din ziua respectiva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noua Declaratie 394

#2 Mesaj de balazse »

Eu as venii cu sugestia sa facem o petitie catre ANAF si sa solicitam eliminarea nr de facturi/bonuri din D.394, precum acele cerinte de corelare cu D.300. :mrgreen:
Oricum ar trebui de undeva delimitat si factura storno de factura de discount, iar factura introdusa si validata fara bunuri/servicii introduse in partea de jos sa fie considerate anulate (dar acest ultim deja cred ca asa se si considera in program).

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Noua Declaratie 394

#3 Mesaj de paturcai »

Citesc in general lucruri care nu prea au legatura cu breasla contabila pentru ca am forumul aproape (forumul SAGA desigur) si de aici imi mai trag multe din stirile sau noutatile zilelor noastre.
O alta sursa de informare este un grup inchis de pe FB despre probleme contabililor in general.
Este inchis pentru ca am "prins" inauntru pe unul de la Finante ( :D ) si nu mai vrem sa ii dam drumul.

Citind - cum spuneam mai sus - despre noua declaratie 394 am lesinat (varsta, stresul...concura toate la aceste stari cataleptice, ca sa le spun asa): in declaratie TREBUIE DECLARATE NUMARUL TOTAL DE BONURI EMISE.
Nu este o greseala: NUMAR DE BONURI EMISE (asa cum declaram numarul total de facturi primite sau emise primite/date partenerilor).
Majoritatea - care prelucram documente contabile - stim ca primim raportul ZILNIC in care se scrie printre altele NUMARUL DE BONURI emise in acea zi.
Avem 2 posibilitati:
1. Sa ni se aduca si rola de la casa de marcat cu toate vanzarile IN CLAR impreuna cu rapoartele zilnice si sa introducem BON CU BON ca SAGA sa poata "numara" bonurile (precum "numara" facturile de intrare sau de iesire) - LUCRU ABSOLUT IMPOSIBIL.
2. Sa se introduca in program inca o coloana numita NUMAR BONURI (la iesiri) unde sa trecem manual la fiecare raport Z numarul total de bonuri pe care acest raport il contine.
3. (o alta solutie deloc placuta), clientul nostru sa vina cu casa de marcat la contabil, sa o ataseze la computerul acestuia si sa "descarce" datele....putin probabil.

Propunere:
Sa se mai adauge o coloana la IESIRI pe care sa o cheme NUMAR BONURI EMISE unde sa se treaca numarul bonurilor emise (manual pentru cei care primesc si prelucreaza Raportul zilnic), iar pentru cei care folosesc SAGA sa apara automat in acea coloana 1 bon emis pentru fiecare bon emis. Eu cel care prelucrez voi trece (de exemplu) la RAPORT ZILNIC ca s-au emis 6 bonuri (pentru ca pe RAPORTUL ZILNIC apare si numarul de bonuri emise).
Sau daca echipa SAGA gaseste o alta "formula" ar fi minunat...nu stiu de ce dar cred ca se va gasi o solutie...sunt ei de acolo mult prea talentati ca sa nu faca fata la...ceea ce ii califica pe cei care cer astfel de informatii drept candidati ideali pentru spitalele psihiatrice.
Daca exista printre colegii de pe forum o alta solutie ar fi perfect...
Am ragamintea sa ne implicam cu totii si sa sensibilizam echipa de programatori de la SAGA.
Pentru echipa de programatori de la SAGA:
Va stimez si va iubesc talentatilor. :oops:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Noua Declaratie 394

#4 Mesaj de paturcai »

Vesti bune: se lucreaza la implementarea unei solutii privind monetarele care contin numarul de bonuri.
Cu alte cuvinte vom fi intrebati cate bonuri contin monetarele si le vom trece manual.
(Nu mai sunati la SAGA pentru acest lucru pentru ca se va rezolva)
Cu multumiri anticipate
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Noua Declaratie 394

#5 Mesaj de paturcai »

Pentru ușurință puteți trece numărul de bonuri (deocamdată) la informații suplimentare pe care le puteți accesa apăsând săgeata dublă >> pe care o găsiți în ecranul de sus în colțul din dreapta.
Atenție! Nu se vor prelua automat aceste informații ci se vor introduce manual după ce programul va fi actualizat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

oprea 226
Mesaje: 40
Membru din: Joi Apr 30, 2009 12:00 am

Re: Noua Declaratie 394

#6 Mesaj de oprea 226 »

1) bonurie pentru facturile incasate cu bon fiscal se scad din numarul total de bonuri ?
2)un SRL care emite multe facturi catre persoane fizice trebuie sa le inregistreze pe CNP? ( daca da o sa avem o baza de clienti ........ pana acum le inregistram pe clientul " persoana fizica" )
3)observ ca trebuie sa declaram si bonurile fiscale emise pe cod de identificare fiscala. m-am uitat pe Z si nu-mi apare nicaieri . cand il emite trebuie sa-i faca copie si sa il predea la contabilitate , nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noua Declaratie 394

#7 Mesaj de tomac »

1. Da. Și se operează factura.
2. Nu. CNP nu e obligatoriu. le emite pe numele persoanei. Nici nu aveți dreptul legal de a cere CNP dacă nu sunteți operator de date cu caracter personal.
3. Da. Se va înregistra distinct. În esență acel bon e o factură simplificată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noua Declaratie 394

#8 Mesaj de costanc757 »

Da, sunt de acord ca CNP-ul nu e obligatoriu insa, ce ne facem in situatia in care avem achizitii de la persoane fizice si trebuie sa avem CNP-ul trecut in 394 conform instructiunilor din ordinul 3769/2015 ?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Noua Declaratie 394

#9 Mesaj de tobosv790 »

tomac scrie: 3. Da. Se va înregistra distinct. În esență acel bon e o factură simplificată.
Pana acum puteau emite facturi simplificate (bon cu CIF-ul clientului) numai entitatile economice "agreate"(iti trebuia o aprobare ) de ANAF. Pot oare,acum,sa emita aceste documente ORICE entitate economica? E foarte important de stiut. Multumesc!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Noua Declaratie 394

#10 Mesaj de tobosv790 »

costanc757 scrie:Da, sunt de acord ca CNP-ul nu e obligatoriu insa, ce ne facem in situatia in care avem achizitii de la persoane fizice si trebuie sa avem CNP-ul trecut in 394 conform instructiunilor din ordinul 3769/2015 ?
Conform legii cred ca ar trebuie sa fiti operator de date cu caracter personal. Sau poate nu le-a trecut prin cap chestia asta. Exista legea 677/2001 care reglementeaza acest aspect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noua Declaratie 394

#11 Mesaj de balazse »

Pentru TobosV790
Pe ce baza iti sustii afirmatia "Pana acum puteau emite facturi simplificate (bon cu CIF-ul clientului) numai entitatile economice "agreate"(iti trebuia o aprobare ) de ANAF"?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Noua Declaratie 394

#12 Mesaj de tobosv790 »

Era o prevedere legala. O sa o caut in care scria ca pentru emiterea de facturi simplificate trebuia sa faci un dosar si sa-l depui la organul fiscal. Stiu acest lucru intrucat am un collaborator care vroia sa faca acest lucru si m-a intrebat in ce conditii. Daca vrei o sa ma interesez si -ti zic. De aceea am intrebat.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noua Declaratie 394

#13 Mesaj de fagarasa176 »

:twisted: Suntem o tara de infractori inseamna :twisted:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noua Declaratie 394

#14 Mesaj de balazse »

Pentru TobosV790
M-ar interesa.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noua Declaratie 394

#15 Mesaj de gramac921 »

balazse :
Norme CF art 319 :
"(2) În vederea emiterii de facturi conform prevederilor art. 319 alin. (13) din Codul fiscal, Direcţia generală de legislaţie Cod fiscal şi reglementări vamale din cadrul Ministerului Finanţelor Publice, la solicitarea persoanelor impozabile interesate sau din oficiu, va consulta Comitetul TVA. Persoanele impozabile interesate care solicită consultarea Comitetului TVA pentru emiterea de facturi conform prevederilor art. 319 alin. (13) din Codul fiscal trebuie să prezinte Direcţiei generale de legislaţie Cod fiscal şi reglementări vamale motivaţia solicitării emiterii de facturi conform art. 319 alin. (13) din Codul fiscal. Din motivaţia prezentată trebuie să rezulte motivele obiective pentru care nu este posibilă emiterea facturilor care conţin toate elementele prevăzute la art. 319 alin. (20) din Codul fiscal. Direcţia generală de legislaţie Cod fiscal şi reglementări vamale analizează dacă există motive obiective pentru care se solicită emiterea de facturi conform art. 319 alin. (13) din Codul fiscal. Dacă nu sunt îndeplinite condiţiile minimale prevăzute de lege şi/sau se constată că nu există motive obiective pentru solicitare, aceste informaţii se comunică solicitantului. Solicitările avizate favorabil de Direcţia generală de legislaţie Cod fiscal şi reglementări vamale se transmit în vederea consultării Comitetului TVA, conform prevederilor Directivei 2006/112/CE a Consiliului din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată. Ulterior consultării Comitetului TVA, ministrul finanţelor publice emite un ordin prin care aprobă, după caz, fie emiterea de facturi conform art. 319 alin. (13) lit. a) din Codul fiscal, fie emiterea de facturi conform art. 319 alin. (13) lit. b) din Codul fiscal. "

Închis