sold debitor furnizori

Mesaj
Autor
antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

sold debitor furnizori

#1 Mesaj de antocia618 »

am preluat o societate si are la furnizori sold debitor din anul 2006,
l-am intrebat pe patron si a spus ca poate s-a ratacit vreo factura(fiind vorba de piese auto) imi puteti spune cum pot inchide acest sold?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Daca nu se poate dovedi cu "acte" (chitanta, OP in care sa fie trecuta factura/facturile achitate se imputa patronului 401=4551). Daca exista chitante/OP explicite se cer copii dupa documente care sa poarte mentiunea Conform cu originalul si stampilate si semnate. In niciun caz pe cheltuieli.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#3 Mesaj de apetrem »

Poate n-ai observat, soldul e debitor.
Adica o plata fara factura.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

Ma rog atunci avem 4551=401
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de herganiec »

nu cred ca e corect prin 4551 mai degraba
401 - 1174
REZULTATUL REPORTAT DIN CORECTAREA ERORILOR CONTAB.

de ex. dacă am un furnizor cu sold pe roşu (pe minus) apare in situaţia furnizorilor achitat in plus -50,00
-am creat la deconturi 3 (in configurare 1174)
-am mers pe operatii-deconturi , am ales 1174
-si am facut operatia de reglare astfel:
401.xxxx 1174 50,00
si am reglat furnizorul.
am verificat în situaţie şi e ok, am facut fişe de cont la 401.xxxx şi e 0.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

chmarae
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de chmarae »

apropos, eu am preluat o firma cu sold mare la 401, din 2005 si 2006. Nu se gasesc chitante sau facturi. La finele 2007 nu se poate transfera soldul in 473? Ca sa stiu cum stau cu ce am facut eu.

chmarae
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de chmarae »

apropos, eu am preluat o firma cu sold mare la 401, din 2005 si 2006. Nu se gasesc chitante sau facturi. La finele 2007 nu se poate transfera soldul in 473? Ca sa stiu cum stau cu ce am facut eu.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de herganiec »

401 cel vechi preluat, lasa-l asa cum este până la viitoare clarificări intr-un cont 401.xxxx .
Pt ce ai început să lucrezi tu, creează alte analitice şi lucrează cu ele ca să ştii ce ai lucrat tu şi care sunt ale tale.
Eu aşa aş face şi nu aş trece pe 473.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de paturcai »

401 prin excelenta reprezinta o cheltuiala viitoare. Inregistrarea in 1174 justifica o evaziune fiscala. Exemplu: Pot plati in nestire un furnizor si apoi sa-l trec in 1174. Viciez rezultatul?! Ca ce chestie sa acopar o furaciune? In niciun caz. Sumele debitoare/creditoare asa cum au fost ele gasite in balanta (platite sau incasate in cazul stric de mai sus) SE INCASEAZA/SE IMPUTA de la patron/director economic, etc. Nu este de vina firma ca eu patron sau contabil platesc in plus. Eu ca firma trebuie sa recuperez sumele platite in plus. Plata se face pentru un serviciu sau pentru bunuri. Cum sa platesc asa aiurea un furnizor si dupa 2 ani sa il scad/adaug in rezultatul reportat trecand cu buna stiinta peste impozitarea sumei. Cheltuiala este - nu? - efortul meu ca firma de a obtine proifit, iar veniturile se conecteaza la cheltuieli in acelasi sens.
Ba mai mult daca primesc niste bani in plus de la un client sunt obligat sa trimit suma inapoi ca nejustificata sau sa platesc darile aferente (TVA cel putin).
In cazul de mai sus este o problema pentru ca sunt documente care atesta plata dar documentele (facturile) nu s-au inregistrat in contabilitate ca si cumparari. Mai sus scrie ce trebuie sa se faca
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de herganiec »

hmm..

In Ordin nr. 2374 din 12-12-2007
modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene
Publicatie: Monitorul Oficial nr. 25 din 14-01-2008
Emitent: Ministerul Finantelor

iata ce spune:
printre altele...
Contul 117 ''Rezultatul reportat''
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezultatului sau partii din rezultatul exercitiului precedent nerepartizat de catre adunarea generala a actionarilor/asociatilor, respectiv a pierderii neacoperite si a rezultatului provenit din corectarea erorilor contabile.
Contul 117 ''Rezultatul reportat'' este un cont bifunctional.
In creditul acestui cont se inregistreaza:
- profitul net realizat in exercitiul financiar incheiat, evidentiat la inceputul exercitiului financiar urmator in rezultatul reportat (121);
- pierderile contabile ale exercitiilor financiare precedente, acoperite din prime de capital, conform hotararii adunarii generale a actionarilor/asociatilor (104);
- pierderile contabile ale exercitiilor financiare precedente, acoperite din rezerve, conform hotararii adunarii generale a actionarilor/asociatilor (106);
- pierderile contabile realizate in exercitiile financiare precedente, acoperite prin reducerea capitalului social, conform hotararii adunarii generale a actionarilor/asociatilor (101);
- pierderile contabile inregistrate in exercitiile financiare precedente, acoperite din rezultatul reportat reprezentand profit, conform hotararii adunarii generale a actionarilor/asociatilor (117);
- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate in exercitiul financiar curent, aferente exercitiilor financiare precedente (411, 461 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze corectarea erorilor);
- sume anulate reprezentand datorii fata de furnizori, creditori diversi actionari/asociati aferente exercitiilor financiare anterioare (401, 404, 462, 455, 457 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze sumele anulate);
- sume anulate reprezentand alte datorii privind asigurari sociale, ajutorul de somaj, impozitul pe profit/venit si taxa pe valoarea adaugata, alte impozite, taxe si varsaminte asimilate, fonduri speciale si alte datorii cu bugetul statului aferente exercitiilor financiare anterioare, potrivit legii (431, 437, 438, 441, 4423, 446, 447, 448 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze sumele anulate, potrivit prevederilor legale in vigoare).
In debitul acestui cont se inregistreaza:
- pierderile contabile realizate in exercitiul financiar incheiat, transferate la inceputul exercitiul financiar urmator asupra rezultatului reportat (121);
- profitul contabil realizat in exercitiile financiare precedente, utilizat ca sursa de majorare a capitalului social, potrivit legii (101);
- profitul net realizat in exercitiile financiare precedente, si care se repartizeaza in exercitiile financiare urmatoare pe destinatiile aprobate de adunarea generala a actionarilor/asociatilor, potrivit legii (1068, 117, 446, 457);
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate in exercitiul financiar curent, aferente exercitiilor financiare precedente (401, 404, 431, 437, 438, 441, 4423, 446, 447, 448, 462 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze corectarea erorilor);
- sume anulate reprezentand creantele fata de clienti, debitori diversi, actionari/asociati, aferente exercitiilor financiare anterioare (411, 461, 456 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze sumele anulate).
Soldul debitor al contului reprezinta pierderea neacoperita, iar soldul creditor, profitul nerepartizat.


iar la
Contul 401 ''Furnizori''
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta datoriilor si a decontarilor in relatiile cu furnizorii, altii decat entitatile afiliate si entitatile legate prin interese de participare, pentru aprovizionarile de bunuri, lucrarile executate sau serviciile prestate.
Contul 401 ''Furnizori'' este un cont de pasiv.
In creditul contului 401 ''Furnizori'' se inregistreaza:
- valoarea la pret de cumparare sau standard (prestabilit) al materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, semifabricatelor, produselor finite, produselor reziduale, animalelor si pasarilor, marfurilor si ambalajelor, achizitionate cu titlu oneros de la terti pe baza de facturi (301, 302, 303, 341, 345, 346, 361, 371, 381), precum si diferentele de pret in plus sau nefavorabile aferente, in cazul in care evidenta acestora se tine la preturi standard (308, 368, 388);
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate in exercitiul financiar curent, aferente exercitiilor financiare precedente (117);
- valoarea materialelor achizitionate, nestocate si consumul de energie si apa (604, 605);
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, facturate de furnizori (409);
- valoarea materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, marfurilor, ambalajelor etc. achizitionate, in cazul folosirii metodei inventarului intermitent (601, 602, 603, 607, 608);
- valoarea lucrarilor executate sau a serviciilor prestate de terti (611 la 626, 628, 471);
- valoarea facturilor primite, in cazul in care acestea au fost evidentiate anterior ca facturi nesosite (408);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta furnizorilor (4426);
- valoarea timbrelor fiscale si postale, biletelor de tratament si calatorie si a altor valori achizitionate (532);
- valoarea despagubirilor, amenzilor si penalitatilor datorate tertilor (658);
- diferentele nefavorabile de curs valutar la sfarsitul exercitiului financiar, din evaluarea soldului in valuta (665);
- diferentele nefavorabile aferente datoriilor exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la inchiderea exercitiului (668);
- valoarea avansurilor facturate (409).
In debitul contului 401 ''Furnizori'' se inregistreaza:
- platile efectuate catre furnizori (512, 531, 541, 542);
- valoarea acceptata a efectelor comerciale de platit (403);
- valoarea avansurilor acordate furnizorilor, cu ocazia regularizarii platilor cu acestia (409);
- sumele nete achitate colaboratorilor si impozitul retinut (512, 531, 444);
- valoarea la pret de inregistrare a produselor cuvenite unitatilor prestatoare, ca plata in natura potrivit prevederilor contractuale (345);
- datorii aferente exercitiilor financiare anterioare, prescrise sau anulate (117);
- valoarea sconturilor obtinute de la furnizori (767);
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, predate furnizorului (409);
- diferentele favorabile de curs valutar aferente datoriilor catre furnizori la decontarea acestora sau cu ocazia evaluarii la sfarsitul exercitiului (765);
- diferentele favorabile aferente datoriilor exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea la inchiderea exercitiului financiar sau cu ocazia decontarii acestora (768).



Eu pe asta m-am bazat când am zis 1174...
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de paturcai »

Bun. Corect. Cu actele pe masa. Si ce fac cu sumele din 1174? Atunci asta este o cale de a plati fara documente oricui si pot foarte simplu eluda impozitele.... Platesc unei firme 10.000 lei asa aiurea, dupa 2 ani le pun in 1174 si de acolo...?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#12 Mesaj de herganiec »

Suma dusă sau ce am în în 117 o consider ca un dividend în luna respectivă şi o impozitez cu 16% pe care o plătesc până în 25 ale lunii următoare..

117 -nu se impoziteaza decat daca il duc in fonduri; altfel daca il constitui ca un dividend(exemplul acesta ) daca il dau (il achit) şi il impozitez cu 16% care il plătesc luna următoare....

şi nu cred că e nici o fraudă.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#13 Mesaj de herganiec »

tomac , nu ne ajuţi puţin? :wink:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#14 Mesaj de septimiuv »

este o cheltuiala a exercitiilor financiare trecute... deci se inregistreaza in cont 1174, e ca si cum as fi avut mai multe cheltuieli in anii trecuti dar le aflu acum... cum nu pot sa le contez pe clasa 6 de anul acesta voi folosit 1174 pt a diminua profitul de anii trecuti sau de a marii pierderea de anii trecuti
ce e asa greu de priceput? :shock:

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de paturcai »

Ia uite un studiu de caz:
Erorile pot fi: de evaluare, de calcul, de inregistrare. (NB!)
Rezultatele favorabile se inregistreaza in creditul contului iar cele nefavorabile in debitul sau. In masura in care aceste erori au afectat cheltuielile si/sau veniturile, RESPECTIV REZULTATUL, trebuie determinata si corectata si suma impozitului pe profit aferenta. Soldul contului este creditor sau debitor si reprezinta rezultatele existente.
Cazul 1:
O societate comerciala care aplica amortizarea accelerata pentru o instalatie intrata in functiune in luna septembrie anul N la un cost de 240.000 lei a inregistrat 50% din valoare in cheltuielile acestui an calendaristic in loc sa aiba in vedere primul an de functionare, adica 1/4 in anul N si 3/4 in anul N+1. In acest fel cheltuielile anului N s-au mojorat nejustificat cu 90.000 lei iar impozitul pe profit a scazut cu 14.400 lei (profit fiscal = profit contabil). Eroarea se calculeaza:
- Amortizarea inregistrata in plus: 240.000 x 50 % = 120.000 lei, 120.000/4=30.000 lei, 120.000-30.000=90.000 lei
2813 = 1174 pentru 90.000 lei
- impozitul pe profit inregistrat in minus
90.000x16%=14.400
1174=4411 pentru 14.400 lei
Cazul 2:
O societate comerciala care vinde marfuri cu plata in rate a inregistrat din eroare ratele de incasat in anul N in valoare de 800.000 lei la veniturile curente ale anului N majorand nejustificat veniturile, profitul si impozitul pe profit referitor la anul N (profit fiscal=profit contabil). Eroare se corecteaza:
- pentru diferenta de venit din vanzari = 800.000 lei
1174 = 472
- pentru diferenta de impozit pe profit = 128.000 lei
4411 = 1174
Cazul 3:
Se corecteaza doua erori concretizate in omisiunea inregistrarii in exercitiul N-1 a unei facturi aferente prestarii unor servicii catre un client in suma 200 lei plus TVA si a unor cheltuieli materiale in suma de 50 lei.
4111 238
1174 .............200
4427 ..............38

1174 50
302 ............. 50

6588 24
4411 .............24

Nota:
O plata in plus poate fi facuta cu buna stiinta. Mai rare sunt cazurile cand platile se fac in plus din greseala. In general sumele se recupereaza.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns