Declaratia 010 in format EXCEL si alte bunatati....

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Declaratia 010 in format EXCEL si alte bunatati....

#1 Mesaj de paturcai »

Pun la dispozitia voastra in format EXCEL cateva formulare care sa va faca viata mai frumoasa. Ele vin poate tarziu dar sunt folositoare.
Registrul de lucru contine etichete care prin simpla lor apasare va duc la formularul de care aveti nevoie (daca aveti nevoie).
Cea mai importanta este eticheta de ADRESE unde pe coloana A se va trece o REFERINTA care este echivalntul unui cod. Am lasat si un exemplu ca sa va obisnuiti cu el.
Fiecare eticheta va avea pe fond galben un loc unde sa puneti aceasta referinta.
De retinut este bine ca sa folositi REFERINTE dintr-un singur cuvant (exemplu: DOINA IMPEX, sa fie de forma DOINAIMPEX).
Nu uitati ca ORICE APASARE A BAREI DE SPATIU (BLANK) inseamna pentru EXCEL o informatie in plus.
Adica scriu DOINAIMPEX si dau ENTER niciodata nu mai apas bara de spatiu (BLANK-ul).
Trebuie sa mai "perii" un pic Contractele de munca STANDARD asa cum sunt ele fara floricele si sa le supun oprobiului public.
Formularul 010 este bine sa-l tipariti pagina de pagina: Dupa asarea etichetei 010_2008 apasand combinatia de taste CTRL+P in casuta de dialog aparuta se alege tiparire de la pagina 1 la pagina 1 numar de exemplare 2, apoi se introduce fiecare pagina si se tipareste si pe cealalta parte.
Va urez succese.

http://www.divshare.com/download/3712976-9e8
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#2 Mesaj de danilevicis »

foarte interesant!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#3 Mesaj de danilevicis »

zi mi si mie parola de la unprotect sheet ca sa ma uit pe formule, te rog
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

Atentie la FORMULE.
Tocmai aici este problema:
Parola este NELUL dar scris cu litere mici.
Am parolat foile tocmai pentru a nu gresi si din greseala sa stergeti formulele.
DECI MARE ATENTIE!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pecheanuc449
Mesaje: 114
Membru din: Mar Noi 28, 2006 1:00 am
Localitate: Galati

declaratia 010

#5 Mesaj de pecheanuc449 »

Multumesc ptr. informatii !
Dar declaratia 010/2008 contine perioade de raportare anuale pentru contributiile la bugetul de asigurari sociale !
Acum formularul 010 (utilizabil in 2008) se refera la semestru. Se poate interveni pentru modificari ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

Sincer eu m-am uitat.
Intr-adevar a fost valabil pentru anul 2007.
Uite o legatura pentru a vedea de la sursa cum arata el pe site-ul ANAF aparut in 18.12.2007. Nu cunosc un formular mai nou decat asta....:
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/
Asistenta contribuabili----->Formulare cu explicatii (si modele)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pecheanuc449
Mesaje: 114
Membru din: Mar Noi 28, 2006 1:00 am
Localitate: Galati

declaratia 010

#7 Mesaj de pecheanuc449 »

Imi cer scuze !
Ieri seara in fuga am vazut formularul cu termenele anuale.
In fisierul postat de tine formularul 010/2008 este similar cu cel continut in Mof. 864/ 18.12.2007

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de paturcai »

Pun la dispozitia dumneavoastra un nou format pentru declaratiile de la adm financiara.

http://www.divshare.com/download/7485709-8f5
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#9 Mesaj de bogeanua »

Foarte utile.Mii de multumiri! :D :D :D :D :D

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

#10 Mesaj de paidolat181 »

mai asteptam si alte "utilitare" marca Paturca! :)
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de paturcai »

Cati dintre noi nu s-au lovit de situatia numita: calculul cursului mediu pentru o factura finala in situatia in care am primit un avans?!
M-am gandit ca v-ar putea fi utila o astfel de calculatie care sa va faca viata mai usoara, si sa fiti corecti cu clientii vostrii, si in acelasi timp sa va verificati furnizorii daca va respecta.
Admitem urmatoarea situatie:
1. Societatea la care lucrez face un contract cu firma LAMBADA srl. Conditiile contractului sunt:
- total contract 59.515 EUR fara TVA
- avans 11.823 EUR la curs de 4,1529 lei/EUR (fara TVA)
2. LAMBADA achita factura de avans. Se admite ca data platii este egala ca valoarea pentru cursul de schimb cu 4,1529 lei/EUR
3. Dupa o anumita perioada de timp (10 zile, 1 luna, etc), se face factura finala:
- se trec produsele pe CALCULATIE schematic (ca denumire, cate un cuvant) se trece cantitate, si pretul in EUR.
- se completeaza la achitari valoarea cu TVA in LEI, si se trece cursul de schimb aferent (cel de la factura intiala de avans)
- in caseta galbena se trece cursul de schimb valabil pentru EUR/LEI valabil la factura finala.
- randurile care nu sunt importante se ascund.
Preturile in lei cu care va veti vinde marfurile se gasesc in partea dreapta.
Factura finala se va face astfel:
Produsul 1,
Produsul 2,
Produsul 3...etc (cant, pret)
Se trece ultima pozitie din factura STORNO AVANS -1 x valoarea avansului fara TVA in LEI achitata
Total facturii in lei TREBUIE SA FIE EXACT suma care se afla sub casuta in care scrie: VALOARE DE ACHITAT IN LEI, in cazul prezentat atat valoarea facturii cat si a calculatiei trebuie sa fie: 296.945,80 lei. (Se admite ca la data intocmirii facturii finale, cursul de schimb era 4,1928 lei/EUR, aceasta valoarea trecandu-se in casuta galbena de jos dreapta)

Ca mama sa nu vorbesca singura pentru ca sta mai mult singura in casa, si sa nu zica lumea ca e tra-la-la si vorbeste cu pisicile, i-am luat 2 papagali vorbitori.
Va urez succesuri!
EBA
http://www.divshare.com/download/7570033-2d4
Ultima oară modificat Vin Iun 05, 2009 12:59 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#12 Mesaj de teodorg133 »

Ca mama sa nu vorbesca singura pentru ca sta mai mult singura in casa, si sa nu zica lumea ca e tra-la-la si vorbeste cu pisicile, i-am luat 2 papagali vorbitori.
Va urez succesuri!
EBA



:wink: :wink: :wink: ....ma intreb cat vor rezista cu pisicile in casa !!! :wink: :wink:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#13 Mesaj de paturcai »

Va pun la dispozitie in format EXCEL un ordin de decontare/deplasare pentru a trece in ele tampitele de bonuri sub 100 de lei si a le trece la sfarsitul unei anumite perioade in casa.
Succese nebanuite.
http://www.divshare.com/download/8115156-a99
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#14 Mesaj de teodorg133 »

Multumim, Paturcai....ca de obicei, darnic !!!..

Imagine
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de paturcai »

Aveti o legatura noua pentru forumlarul 010 in format EXCEL:
http://www.divshare.com/download/10300039-d94
Asa cum il vor nemernicii de la Finante.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns