Calcul total active si total pasive

Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Calcul total active si total pasive

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. As dori sa stiu ce conturi iau exact in calcul la determinarea totalul de activ si de pasiv. Imi trebuie pt a afla valoarea de piata a partilor sociale, care se determina ca diferenta intre total A si total P.
La A adun: terenuri, cladiri, masini, materii prime, marfuri, creante (clienti neincasati), lichiditati?
La P adun: capital, rezerve, conturile 401, 404, 409, 421 si toate celelalte conturi de contributii (4311, 4312 etc), 4423, 4418?
Daca de ex la 409 am sold D il adun sau il scad?
Multumesc frumos

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Calcul total active si total pasive

#2 Mesaj de roncovf »

Cred ca n-ai inteles bine. Activul total si pasivul total trebuie sa fie egale. Da si tu o cautare pe net dupa Activul Net contabil si vei vedea ca nu trebuie sa introduci capitalurile proprii. Cu ANC poti estima valoarea firmei.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Calcul total active si total pasive

#3 Mesaj de sorina87 »

Avocatul asa s-a exprimat. Da, am vazut ca ANC se calculeaza Total activ minus Datorii (fara capitalurile proprii).
Este vorba despre cesiune parti sociale.
Avocatul a zis ca imi trebuie valoarea de piata. Eu am calculat ANC. Am datoriile mai mari decat activele. Mi-a zis ca asa ar trebui sa fie pentru a vinde partile sociale la valoarea nominala.
Pentru a afla valoarea neta a unei actiuni impart ANC la nr de actiuni?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Calcul total active si total pasive

#4 Mesaj de roncovf »

Dacă valoarea ANC nu e negativă, da. Adică, dacă capitalurile proprii nu sunt negative.
Dar e un calcul pur informativ, cesiunea se face la valoarea convenită de părți.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul total active si total pasive

#5 Mesaj de tomac »

Nu are relevanță. Cesionarul poate vinde la valoarea nominală.
Dacă valoarea convenită pentru cesiune e mai mare decât valoarea nominală, diferența se impozitează.
ANC poate fi un indicator sau o valoare ce poate fi luată în considerare la stabilirea valorii tranzacției.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Calcul total active si total pasive

#6 Mesaj de sorina87 »

In calculul capitalurilor proprii introduc si soldul lui 117? Daca este debitor inseamna ca il scad?
Pentru ca daca il scad, imi ies capitalurile proprii negative.
AM introdus asa: capital social, rezerve reev, rezerve, sold creditor 121 si sold debitor 117 (pe care l-am scazut).

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Calcul total active si total pasive

#7 Mesaj de sorina87 »

Valoarea nominala adica cea din actul constitutiv de 10 lei? Iese unul din asociati care 50%.
A varsat 110 lei cu 11 parti sociale a cate 10 lei.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Calcul total active si total pasive

#8 Mesaj de roncovf »

Exact, îl scazi. Capitalurile proprii îți ies negative. Vor cesiona la valoarea conenită de părți. Cu remarca că Cedentul, nu Cesionarul, plătește impozitul pe suma care depășește valoarea nominală.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Calcul total active si total pasive

#9 Mesaj de sorina87 »

Ok. SI dupa ce am aflat ANC, cum determin valoarea de piata? Sau mai bine zic cum aflu care este suma care depaseste valoarea nominala?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Calcul total active si total pasive

#10 Mesaj de roncovf »

:D Valoarea de piață e valoarea la care cad de acord părțile. Dacă vând la 100 lei sau 1000 lei, asta e.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Calcul total active si total pasive

#11 Mesaj de sorina87 »

am inteles :) multumesc frumos

Scrie răspuns