D112 Constructii - Administrator

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
corneai
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

D112 Constructii - Administrator

#1 Mesaj de corneai »

Buna ziua,
Incepand cu iulie cf modif la OUG 114 ar tb sa se aplice scutirea de impozit si la administratori (exista si un material informativ recent al ANAF privind D112 in unde se face precizarea clara a acastei scutiri)
Dupa ultima versiune de SAGA cu implementarea noii d112 inca nu se aplica aceasta scutire
(am vorbit la SAGA dar ei dau vina pe ANAF si nu par dispusi sa faca eforturi pt a rezolva problema)
S-a mai lovit cineva de aceasta problema ? rezolvare !?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: D112 Constructii - Administrator

#2 Mesaj de septimiuv »

Cum ai vrea ca Saga să rezolve problema?

cucua880
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 18, 2008 12:00 am

Re: D112 Constructii - Administrator

#3 Mesaj de cucua880 »

Buna ziua,
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, venitul net ramane mai mic decat al unui muncitor necalificat... imi puteti indica unde gasesc acel material informativ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 Constructii - Administrator

#4 Mesaj de tomac »

Problema vine de la tipul asiguratului care, conform nomenclatorului dat de ANAF în anexa la ordinul ce reglementează 112, stabilește că cei care sunt cu contract de mandat sau de administrare se încadrează pe un anumit tip, iar salariații în construcții se încadrează la 1.2 - salariat în construcții. Nedumerirea este dacă prin "salariat în construcții" se înțelege orice persoană, indiferent de tipul contractului - de muncă sau de mandat ori administrare. Și asta nu a precizat încă ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

corneai
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: D112 Constructii - Administrator

#5 Mesaj de corneai »

tomac scrie: Vin Noi 08, 2019 2:29 pm Problema vine de la tipul asiguratului care, conform nomenclatorului dat de ANAF în anexa la ordinul ce reglementează 112, stabilește că cei care sunt cu contract de mandat sau de administrare se încadrează pe un anumit tip, iar salariații în construcții se încadrează la 1.2 - salariat în construcții. Nedumerirea este dacă prin "salariat în construcții" se înțelege orice persoană, indiferent de tipul contractului - de muncă sau de mandat ori administrare. Și asta nu a precizat încă ANAF.
Insa ANAF a facut urmatoarele precizari:
în cazul altor raporturi juridice generatoare de venituri din salarii şi asimilate salariilor decât contractele individuale de muncă, respectiv
contract de administrare, de mandat şi altele, pentru care venitul brut lunar nu este calculat la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore
de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar, facilităţile fiscale se acordă numai dacă este îndeplinită condiţia ca venitul brut lunar realizat să
fie cel puţin egal cu 3.000 lei; Începând cu 22.07.2019 pentru aceste venituri se acordă scutirea de la plata impozitului pe venit,
neacordându-se facilităţi fiscale privind scutirea de la plata CASS şi cota redusă cu 3,75 % la CAS.


Poate SAGA ar tb sa discute cu ANAF neclaritatile din D112 in aplicarea corecta a ultimelor modificari, dar din discutia telefonica cu SAGA am inteles ca nu obisnuieste, desi intr-un fel reprezinta mii de contribuabili si afacerea lor se bazeaza pe aplicarea corecta a legislatiei fiscale

corneai
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: D112 Constructii - Administrator

#6 Mesaj de corneai »

In final SAGA nu are nici un raspuns/solutie
precizarile ANAF sunt clare, se aplica scutirea de impozit la administrator pentru sectorul constructii
Chiar daca selectezi in declaratia D112 in zona Asigurat la linia: "Persoana scutita de la plata impozitului pe venit" 6 sau 7 si modifici declaratia astfel sa calculeze corect impozitul pe venit (scutirea) statul de salarii din SAGA nu calculeaza corect si astfel vor exista diferente intre SAGA si D112 (manual)
Pentru acest fapt SAGA nu da nici o solutie alta decat sa indice cu degetul spre ANAF
Nu mi se pare OK, nu inteleg pozitia SAGA chiar daca poate nu sunt multi utilizatori in aceasta situatie, nu o consider o abordare corecta si profesionista fata de noi

cucua880
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 18, 2008 12:00 am

Re: D112 Constructii - Administrator

#7 Mesaj de cucua880 »

corneai scrie: Mie Noi 13, 2019 12:04 pm In final SAGA nu are nici un raspuns/solutie
precizarile ANAF sunt clare, se aplica scutirea de impozit la administrator pentru sectorul constructii
Chiar daca selectezi in declaratia D112 in zona Asigurat la linia: "Persoana scutita de la plata impozitului pe venit" 6 sau 7 si modifici declaratia astfel sa calculeze corect impozitul pe venit (scutirea) statul de salarii din SAGA nu calculeaza corect si astfel vor exista diferente intre SAGA si D112 (manual)
Pentru acest fapt SAGA nu da nici o solutie alta decat sa indice cu degetul spre ANAF
Nu mi se pare OK, nu inteleg pozitia SAGA chiar daca poate nu sunt multi utilizatori in aceasta situatie, nu o consider o abordare corecta si profesionista fata de noi
Subscriu la ceea ce ati spus! Ar fi indicat sa se faca aceasta corectie, sa nu ne apucam sa transmitem rectificative la rectificative la D112. Si asa, actualizarea statelor de plata afecteaza notele, junalele, balantele...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 Constructii - Administrator

#8 Mesaj de tomac »

Nu vă agitați. Refaceți actualizarea. A existat o mică problemă inițial și o neclaritate, dar e rezolvată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

corneai
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: D112 Constructii - Administrator

#9 Mesaj de corneai »

Nu este vorba de agitatie, dar a existat o saptamana in care nu am primit nici un raspuns legat de modul cum se incearca rezolvarea problemei, nici maca ca se incearca ceva, doar ca ANAF e de vina
Si acest lucru nu numai pe forum dar si telefonic
Era normal sa pun punctul pe i, nu am facut inca actualizarea dar ma bucur ca s-a rezolvat "neclaritatea"

badeam276
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 28, 2013 2:09 pm

Re: D112 Constructii - Administrator

#10 Mesaj de badeam276 »

Buna ziua,
Conform ultimei modificari a declaratiei 112, in Saga nu s-a introdus si sectiunea pentru detasari? Sau nu reusesc eu sa gasesc unde e. De asemenea am eroare la declaratie Numar de asigurati pentru care angajatorul datoreaza contributii pentru concedii si indemnizatii eronat
atentionare regula: A25: B_sanatate (3) = B_sanatate calculat cf. regulii (4) si nu merge modificat nimic, am un salariat detasat, cu contract suspendat si nu are ce sa plateasca, insa il calculeaza la numarul total.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: D112 Constructii - Administrator

#11 Mesaj de septimiuv »

Detașarea o introduci în registrul salariațiilor.
Nu ai eroare, ai atenționare.

corneai
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: D112 Constructii - Administrator

#12 Mesaj de corneai »

Tocmai am facut actualizare si la luna iulie (cea splitata) la administrator impozitul pe venit este taxat integral, la octombrie este scutit integral ?
Este corect ?, din ce stiu eu tb sa fie scutit impozitul pe perioada 21 iulie 31 iulie desi nu imi este clar cum s-ar aplica acest lucru!

corneai
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: D112 Constructii - Administrator

#13 Mesaj de corneai »

tomac scrie: Vin Noi 15, 2019 2:52 pm Nu vă agitați. Refaceți actualizarea. A existat o mică problemă inițial și o neclaritate, dar e rezolvată.
Buna ziua,

Ca sa nu ne mai agitam, poate exista un raspuns legat de aplicarea scutirii la luna iulie 2019 in cazul administratorului
Eu am facut actualizarea mart 19 Nov si nu s-a aplicat deloc scutire la luna iulie in cazul admin-ului, eu stiu ca ar fi tb sa se aplice pt perioada 22-31 iulie
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 Constructii - Administrator

#14 Mesaj de tomac »

Scutirea se aplică exclusiv la impozitul pe venit din salarii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

corneai
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: D112 Constructii - Administrator

#15 Mesaj de corneai »

tomac scrie: Vin Noi 22, 2019 8:02 pm Scutirea se aplică exclusiv la impozitul pe venit din salarii.
De impozit este vorba, problema este insa perioada din iulie 22-31 cu scutire, insa inteleg ca s-ar fi rezolvat

Scrie răspuns