Declaratie 094 - Cifra de afaceri

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#1 Mesaj de stroer1948 »

Am cautat pe forum si am observat ca in fiecare an apar discutii legate de CA care serveste drept referinta pentru formularul 094.
Am urmatoarele nelamuriri pe care poate reusim sa le clarificam:
1. Din punctul meu de vedere, cifra de afaceri se calculeaza, conform ART. 322 alin.2 si nu conform art. 310 alin 2 asa cum apare in program.
Spun asta, pentru ca art. 310 se refera la Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici.
Imagine

Articolul care reglementeaza practic formularul 094, este Art. 322 alin (6) Persoana impozabilă care, potrivit alin. (2) și (5), are obligația depunerii deconturilor trimestriale trebuie să depună la organele fiscale competente, până la data de 25 ianuarie inclusiv, o declarație de mențiuni în care să înscrie cifra de afaceri din anul precedent și o mențiune referitoare la faptul că nu a efectuat achiziții intracomunitare de bunuri în anul precedent.

ART. 322 - Perioada fiscală

(1) Perioada fiscală este luna calendaristică. Norme metodologice

(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operațiuni taxabile și/sau scutite cu drept de deducere și/sau neimpozabile în România conform art. 275 și 278, dar care dau drept de deducere conform art. 297 alin. (4) lit. b), care nu a depășit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor metodologice, cu excepția situației în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziții intracomunitare de bunuri.
(2) Echivalentul în lei al plafonului de 100.000 euro, prevăzut la art. 322 alin. (2) din Codul fiscal, în orice situație, se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Națională a României valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 316 din Codul fiscal, în cursul anului. La determinarea cifrei de afaceri prevăzute la art. 322 alin. (2) din Codul fiscal se are în vedere baza de impozitare înscrisă pe rândurile din decontul de taxă prevăzut la art. 323 din Codul fiscal corespunzătoare livrărilor de bunuri/prestărilor de servicii taxabile și/sau scutite cu drept de deducere și/sau a livrărilor de bunuri/prestărilor de servicii pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform prevederilor art. 275 și 278 din Codul fiscal, dar care dau drept de deducere conform art. 297 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, precum și rândurile de regularizări aferente. Nu sunt luate în calcul sumele înscrise în rândurile din decont aferente unor câmpuri de date informative cum sunt facturile emise după inspecția fiscală sau informații privind TVA neexigibilă.

2.Caz ipotetic: firma platitoare de tva trimestrial din 01.01.2019, isi inceteaza activitatea tot cu data de 01.01.2019, dar mai are in sold facturi emise cu tva la incasare, in valoare de 500.000 lei, facturi pe care le incaseaza in cursul anului 2019.
Asa inseamna ca, desi cifra de afaceri contabila (din balanta) este 0, firma trebuie sa treaca la TVA lunar, incepand cu 01.01.2020. Misto nu ? Si mai misto ar fi, ca dupa asta, firma sa se trezeasca cu adresa ca de ce a trecut la TVA lunar, cand vor vedea ca CA din bilant e 0. Oricum, am auzit ca daca depui 010 la ghiseu sau 094, unele administratii fiscale, cer si balanta.

3. Atata timp cat s-o mai depune declaratia asta 094, as propune, ca in ecranul 094 sa existe langa cifra de afaceri si un buton de calcul (similar cu cel din jurnale) care atunci cand e apasat, sa iti spuna de unde a cules datele si cum a ajuns la CA afisata. La unele firme, imi calculeaza CA perfect, la virgula, in schimb la altele, sunt diferente enorme si habar nu am de unde.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#2 Mesaj de tomac »

Am făcut precizări în celălalt post legat de aceasta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#3 Mesaj de stroer1948 »

Ok. Aici tot nu m-am lamurit pe deplin, dar inteleg ca programul isi ia ca reper toate livrarile taxabile sau SDD, fara sa tina cont de TVAI. Totusi, raman nelamurit pentru ca dupa cum am scris, la unele firme imi calculeaza perfect la virgula, in timp ce la altele apar diferente enorme care nu au legatura cu nimic, firmele fiind toate cu TVAI si neavand nimic deosebit. Ce altceva ar putea genera aceste diferente, inafara de avansuri (cont 419), vanzari de active ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#4 Mesaj de septimiuv »


stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#5 Mesaj de stroer1948 »

Multumesc sptimiu. Am citit si acolo, dar tot nu ma prind. Ca sa detaliez, am la o firma, CA balanta 400.000 lei, CA din JV - 390.000 lei, CA din 094 500.000 lei. Fiind o diferenta asa de mare, nu stiu de unde sa o iau.
Adica, ok, programul calculeaza CA din Iesiri, dar ca din 094 nici macar cu CA din iesiri nu se pupa. Si nu inteleg, ce mai ia in calcul, de imi scapa mie.
P.S. Chiar daca suma din CA 094 calculata de program nu este intotdeauna relevanta, vreau asa babeste sa aflu de unde vine diferenta. Poate am gresit eu la operare sau cine stie.

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#6 Mesaj de kovacse6 »

Buna ziua
legat de CA pentru declaratia 094 am si eu o nelamurire.
Cifra de afacere contabila 205610 lei.
Baza de tva declarata in D300 in tot anul 202745 lei.
Cifra de afacere calculata de saga 205705 lei
Care este cifra de afacere care trebuie declarat in D094? Dupa calculul programului cifra de afacere cuprinde baza din facturile emise in anul 2019 indiferent daca au fost incasate sau nu + baza pentru facturile incasate din anii trecuti. Daca iau asa baza aferenta facturile neincasate in anul curent vor fi luate in calcul si anul incasarii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#7 Mesaj de tomac »

Aia din baza de calcul din decont. Aia e calculată și de SAGA dacă refaceți actualizarea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

spalatelum611
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 22, 2017 12:08 pm

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#8 Mesaj de spalatelum611 »

Buna ziua !
Legat de CA .
La SRL.uri ,Saga ne genereaza declaratia 094 cu Achizitiile cu Taxare Inversa .
De ce la II uri ,nu este la fel ?
Cum este corect?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#9 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reactualizează programul Saga C.

nedelcuc862
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 04, 2013 11:00 pm

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#10 Mesaj de nedelcuc862 »

Buna ziua,

Cine e obligat sa depuna 094?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#11 Mesaj de tomac »

Cine se încadrează la ceea ce scrie la art.322 alin.6 cod fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fratilal
Mesaje: 11
Membru din: Lun Feb 04, 2019 10:53 am

Re: Declaratie 094 - Cifra de afaceri

#12 Mesaj de fratilal »

Va rog o mana de ajutor! Din cauza unor probleme m-am ingramadit cu declaratiile pana pe 25 la miezul noptii. 300 si 394 am reusit sa le trimit pana la ora 00.00, 390 pe la 00.30, iar totul a fost ok. Doar ca 094 am trimis-o la ora 01.00 si recipisa venita nu mi-o accepta cu eroarea: "26.01.2021 pentru perioada de raportare 12 2020 - Au fost identificate urmatoarele ERORI: E: validari globale - eroare: 01-12-Termen depasit pentru depunerea formularului 094 - nu se opereaza corectie TVA".

Ce mai pot face din acest punct ca sa salvez vreo eventuala amenda? Nici nu sunt in orasul de inregistrare din pacate, ci in Bucuresti. Am vazut un articol recent al Saga in care se spunea "Și în acest an declarațiile fiscale depuse de către persoane juridice și fizice se vor depune doar on-line." Cu alte cuvinte nu se mai poate trimite prin posta? Ma gandeam ca accepta o zi intarziere la data postei...

Multumesc!

Later edit: am sunat la Finante si mi-au spus ca nu stiu de eroarea asta fiind o declaratie noua pe formular inteligent si ca in orice caz nu ar fi normal sa apara astfel de erori pentru ca nu exista in legislatie un termen de decadere la 094, mai cu seama asa de scurt. Recomandarea a fost sa o trimit urgent prin posta si asa am procedat. Pentru siguranta am printat atat formularul 094 rezultat din Saga cat si cel rezultat din pdf-ul inteligent pt ca nici doamna de la Asistenta nu a stiut care ar trebui printat...

Scrie răspuns