import facturi clienti smart bill

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import facturi clienti smart bill

#16 Mesaj de balazse »

Cateva optiuni de rezolvare ar fi:
- modifici in fisierul xml ca la fiecare pozitie sa apara si contul, prin adaugare de "<cont>707</cont>" pentru marfa si "<cont>704</cont>" pentru transport;
- faci o nota contabila prin "articole contabile" cu 999=707 pe minus si 999=704 cu plus pentru transport;
- il contactezi pe HucecD si vezi ce solutii are.

Modificare fisierele dbf prin excel nu prea cred ca functioneaza.

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: import facturi clienti smart bill

#17 Mesaj de savua735 »

Cu prima optiune m-am luptat pana acum si n-am reusit.
A doua optiune este, intr-adevar, fezabila. Bifez in Saga sa-mi adauge denumirea articolului la explicatia notei contabile pentru fiecare factura, apoi export fisa contului 707 in Excel, opresc doar liniile pe care apare "curier", fac totalul si apoi notele contabile pe care le-ai scris mai sus cu suma obtinuta.
A treia optiune e in asteptare. Sper sa vada hucecd mesajele acestea si sa intervina aici, pe forum. Sau altcineva priceput in editarea de fisiere xml. Poate e cineva de la SmartBill care vrea sa intervina... ;-)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import facturi clienti smart bill

#18 Mesaj de balazse »

Pentru SavuA735
Poti sa iti scrii si un mp sau datele de contact le gasesti aici: https://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Gorj

PS. Ai grija ca ai profilul setat in asa fel incat nu ti se poate trimite mesaj privat (mp). :wink:

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import facturi clienti smart bill

#19 Mesaj de hucecd »

Smart Bill nu pune contul contabil in xml generat de softul lor. Nu are nici un interes ca datele sa ajunga in Saga. Daca ei ar avea deschidere problema ar fi fost rezolvata.
In schimb eu transform xml-ul in dbf si in dbf imi pun contul contabil pentru avans, transport, discount, etc. Import dbf si astfel dureaza cateva secunde in loc de ore cum se intampla cu xml din Smart Bill ( daca sunt multe facturi).

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: import facturi clienti smart bill

#20 Mesaj de savua735 »

Multumesc pentru raspuns, hucecd. Dbf-urile sunt mai usor de modificat. Cum faci ca sa transformi fisierul xml in fisier dbf?

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import facturi clienti smart bill

#21 Mesaj de hucecd »

Doua variante:
1. Il construiesti de la zero dupa xml. Si in felul acesta la client ai posibilitatea sa faci interogare dupa nume si judet. Saga face interogare la clienti persoane fizice doar dupa nume.
2. Exporti iesirile din Saga dupa ce le-ai importat si ai dbf-ul.

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: import facturi clienti smart bill

#22 Mesaj de savua735 »

Am vazut dimineata mesajul tau si am ras cu pofta. Prima varianta nu pot sa zic ca am inteles-o, nu stiu in ce aplicatie sa construiesc de la zero dbf-ul si cred ca mi-ar lua mai mult decat sa modific manual conturile la fiecare factura. Dar, citind a doua varianta pe care mi-ai oferit-o, mai ca nu mi-am dat una peste frunte, intrebandu-ma cum de eu nu m-am gandit la asa ceva. O solutie simpla: folosesc Saga ca sa transform fisierul xml in fisier dbf.
Am testat acum aceasta a doua varianta si functioneaza bine, drept pentru care iti spun: MULTUMESC!
Ca sa fiu si eu de folos mai departe altor contabili care importa in Saga facturi de iesire din SmartBill, voi scrie pasii pe care i-am urmat:
1. primesc de la client exportul din SmartBill, doua fisiere xml, unul cu clientii persoane fizice si unul cu facturile de iesire
2. deschid Saga si salvez baza de date a clientului respectiv
3. intru la Diverse -> Import date si selectez directorul in care am salvat fisierele xml
4. import datele din fisierul xml cu clientii
5. import datele din fisierul xml cu facturile
6. Saga pune automat la toate articolele un cont pe care l-am mai folosit in iesiri, dar, daca baza de date e noua si nu mai e inregistrata nicio factura de iesire, imi cere sa scriu eu contul (in acest caz, daca sunt mai multe articole pe prima factura, trebuie introduse de mana, acum sau dupa ce se incheie importul; dupa ce am terminat cu prima factura, apas Continua importul) - nu conteaza ce cont ia Saga sau ce cont pun eu, conturile vor fi corectate ulterior in fisierul dbf
7. in urma importului facturilor, lista cu clientii este completata si cu clientii persoane juridice
8. intru la Diverse -> Export date si export clientii din perioada respectiva si iesirile din perioada respectiva
9. merg in directorul unde e instalat Saga, in directorul Export si acolo intru in directorul clientului meu unde gasesc cele doua fisiere, clienti.dbf si iesiri.dbf
10. deschid clienti.dbf cu Excel (sau alta aplicatie de calcul tabelar), selectez intreg tabelul si sortez dupa codul fiscal
11. selectez celulele din coloana cu codul fiscal care au "-" in loc de cod fiscal si le dau delete (cand fac importul clientilor din nou, la fiecare client cu cod fiscal gresit Saga ma intreaba daca sunt de acord, iar pe cele cu "-" le considera gresite)
12. selectez din nou intreg tabelul, sortez dupa codul de client si salvez modificarile
13. deschid iesiri.dbf cu Excel (sau alta aplicatie de calcul tabelar), selectez intreg tabelul si sortez alfabetic dupa denumirea articolului
14. completez contul corect: la marfa pun 707 sau analitic 707.x, la discount 709, la curierat 704 etc.
15. selectez din nou intreg tabelul, sortez dupa numar iesire si salvez modificarile
16. intru in Saga si merg la Intretinere BD -> Restaurare si restaurez baza de date pe care am salvat-o inainte de primul import
17. dupa ce am revenit la baza de date initiala, intru la Diverse -> Import date si selectez directorul in care am salvat fisierele dbf
18. import datele din fisierul dbf cu clientii
19. import datele din fisierul dbf cu facturile
20. ies din ecranul de import si merg la Operatii -> Iesiri unde dau click pe cateva facturi ca sa vad daca sunt puse corect conturile
21. raman in ecranul de Iesiri si apas Filtrare, iar in fereastra care se deschide selectez sa-mi arate doar iesirile nevalidate si apas Accept
22. in ecranul de iesiri raman doar facturile nevalidate, o validez pe prima, iar Saga le valideaza automat pe toate celelalte din lista
23. cand lista se goleste, apas Iesire si gata!
Cam asta-i procedura pe care am urmat-o, sper ca n-am uitat nimic. Pot fi diferente in fisierele xml in functie de ce a selectat clientul cand a exportat din SmartBill, dar cred ca procedura ramane valabila si poate fi adaptata. Nu e nici simpla, nici complicata; daca sunteti familiarizati cu Saga si cu Excelul, nu aveti ce sa gresiti. Economisiti foarte mult timp atunci cand aveti de importat mii de facturi. Daca aveti de importat facturi mai putine, cu pana la 100 de articole in total, puteti sa le faceti de mana, nu cred ca are rost sa mai urmati procedura aceasta cu conversia din xml in pdf pentru completarea corecta a conturilor.
O observatie: articolele raman sortate alfabetic pe facturi, nu mai corespunde ordinea lor cu cea de pe facturile trimise clientilor. Daca este absolut necesar, acest lucru poate fi corectat la pasul 13 prin introducerea unei coloane cu numarul curent si sortarea la final, la pasul 15, dupa aceasta coloana (dupa care stergeti coloana si salvati). Pe mine nu ma intereseaza sa pastrez ordinea articolelor pe factura, de aceea am facut procedura astfel.
Concluzie: importul de facturi din SmartBill nu se face direct, ci in patru etape (import xml-uri, export dbf-uri, completare conturi in dbf, import dbf-uri). Ii multumesc inca o data lui hucecd, solutia data de el imi usureaza mult munca.

visane138
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 03, 2015 4:28 pm

Re: import facturi clienti smart bill

#23 Mesaj de visane138 »

pentru import facturi emise din aplicatia Smar Bill incercati https://www.youtube.com/watch?v=pEF7pE54Wsk :wink:

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: import facturi clienti smart bill

#24 Mesaj de savua735 »

Ghidul facut de mine mai sus se aplica daca gestiunea este tinuta global-valoric la pret de vanzare. Posibil sa poata fi adaptat si pentru cazul in care gestiunea este tinuta cantitativ-valoric pe articole si cu coduri de articole.

teodorescur531
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 24, 2017 1:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: import facturi clienti smart bill

#25 Mesaj de teodorescur531 »

Wow...maine o sa incerc si eu ce ai scris aici...sunt curioasa sa vad ce iese la final...frumos explicat!!!

spiridone767
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 23, 2015 3:21 pm

Re: import facturi clienti smart bill

#26 Mesaj de spiridone767 »

La importul facturilor in valuta din smart bill, stiti cumva cum pot sa fac sa pastrez cursul la care este emisa factura ? (clientul meu factureaza curs BNR+2%) iar la importul in SAGA imi apar toate la curs BNR.
Rog ajutor! Multumesc anticipat

eftimiea765
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 14, 2019 9:49 am

Re: import facturi clienti smart bill

#27 Mesaj de eftimiea765 »

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog daca in Saga C se pot introduce retetare si apoi genera consumuri pentru firme cu activitate de productie de exemplu?
Va multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import facturi clienti smart bill

#28 Mesaj de balazse »

Da, "fisiere" -> "articole" -> butonul "reteta..." (dreapta-sus).
O data ce inregistrezi productia se va genera si consumul.

PS. Iti sugerez sa citesti manualul de utilizare, "ajutor" -> "manual de utilizare" sau apasand butonul "F1" (in timp ce esti in program). :wink:

eftimiea765
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 14, 2019 9:49 am

Re: import facturi clienti smart bill

#29 Mesaj de eftimiea765 »

balazse scrie: Dum Dec 27, 2020 6:38 pm Da, "fisiere" -> "articole" -> butonul "reteta..." (dreapta-sus).
O data ce inregistrezi productia se va genera si consumul.

PS. Iti sugerez sa citesti manualul de utilizare, "ajutor" -> "manual de utilizare" sau apasand butonul "F1" (in timp ce esti in program). :wink:

Multumesc frumos pt raspuns! Da, o sa ma uit mai atent la manual.

spiridone767
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 23, 2015 3:21 pm

Re: import facturi clienti smart bill

#30 Mesaj de spiridone767 »

spiridone767 scrie: Dum Dec 13, 2020 10:47 pm La importul facturilor in valuta din smart bill, stiti cumva cum pot sa fac sa pastrez cursul la care este emisa factura ? (clientul meu factureaza curs BNR+2%) iar la importul in SAGA imi apar toate la curs BNR.
Rog ajutor! Multumesc anticipat
Buna ziua,

Mai are cineva problema asta?
M-ar putea ajuta cineva cu un raspuns, eventual o rezolvare (alfel decat manual)? :)

Multumesc

Scrie răspuns