concediu medical cod 14

Mesaj
Autor
comanm949
Mesaje: 70
Membru din: Mie Iun 17, 2009 11:00 pm

concediu medical cod 14

#1 Mesaj de comanm949 »

Buna ziua,
Concediul medical cod 14(neoplazii) din ce se suporta?
Ce contributii trebuiesc platite la acest tip de concediu?

Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8083
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu medical cod 14

#2 Mesaj de herganiec »

14 Neoplazii, SIDA ..... 100% ... nu plateste firma nimic
vezi si pe aici http://www.hih.ro/W_CAS_IS/FSM/Elib_CM/ ... 0nr233.htm
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

comanm949
Mesaje: 70
Membru din: Mie Iun 17, 2009 11:00 pm

Re: concediu medical cod 14

#3 Mesaj de comanm949 »

Cunatumul indemnizatiei este 100%, insa acest concediu face parte din "concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii" unde la art 12 din oug 158 este specificat referitor la aceste concedii:

Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării
incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la
art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).

Iar art1 din oug 158:
ART. 1
(1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate în
sistemul de asigurări sociale de sănătate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în
condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe
teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, dacă:
A. desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau în baza raportului de
serviciu;
B. desfăşoară activităţi în funcţii elective sau sunt numite în cadrul autorităţii executive,
legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o
organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în
condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la lit. A;
C. beneficiază de drepturi băneşti lunare ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru şomaj,
în condiţiile legii.
(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi persoanele care nu se află în una dintre situaţiile
prevăzute la alin. (1), dar sunt:
a) asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane care încheie un contract de asigurări sociale pentru concedii şi indemnizaţii
pentru maternitate şi concedii şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav, în condiţiile
(3) Persoanele prevăzute la alin. (2), care au calitatea de pensionari, nu sunt asigurate
conform prezentei ordonanţe de urgenţă, cu excepţia pensionarilor de invaliditate gradul III şi
a pensionarilor nevăzători, care se află în una dintre situaţiile prevăzute la lit. c) şi d).

Din cate inteleg daca salariatul nu face parte din categoria :
art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2). atunci primele zile sunt suportate de unitate iar diferenta din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.

Scrie răspuns