declaratia intrastat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nitas
Mesaje: 46
Membru din: Mie Iun 23, 2010 12:00 am

declaratia intrastat

#1 Mesaj de nitas »

Stie cineva daca declaratia intrastat se intocmeste in cazul achizitiei de servicii de la un stat membru ue? (servicii de televiziune) . Deasemenea ce declaratii trebuie sa depuna contribuabilii in cazul unei achizitii intracomunitare?
O sa se modifice vectorul fiscal din depunere trimestriala a decontului de tva in lunar? Deasemenea acst lucru o sa duca la depunerea declaratiei 112 lunar?(Mentionez ca pana la 01.01.2012 depuneam declaratia 112 lunar iar dupa aceasta data am fost instiintata de Administratia Financiara sa depun declaratia trimstrial)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratia intrastat

#2 Mesaj de gramac921 »

achizitia intracomunitara de servicii nu modifica regimul fiscal al TVA ( de la trimestrial la lunar ) , nici nu are nici vreun efect asupra declaratiei 112 :)

veti depune declaratia 390 pana in 25 a lunii urmatoare achizitionarii serviciului ( daca factura primita este fara TVA si furnizorul are cod valid de TVA ca si dvs ) .

nitas
Mesaje: 46
Membru din: Mie Iun 23, 2010 12:00 am

Re: declaratia intrastat

#3 Mesaj de nitas »

ce presupune primirea unui certificat de rezidenta fiscala din partea unui furnizor de servicii dintr-un stat membru eu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia intrastat

#4 Mesaj de balazse »

Din cate stiu eu nu ii retineti la sursa impozit nerezident, ci va calcula si plati furnizorul impozitul in tara lui, dar nu este 100% sigur.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: declaratia intrastat

#5 Mesaj de apetrem »

Intodeauna impozitul se retine la sursa.
Existenta certificatului permine doar sa aplici un eventual impozit mai mic prevazut in conventia cu statul de rezidenta.

Scrie răspuns