înregistrare RCA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

înregistrare RCA

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Salutare!

Nu m-am prins cum se înregistrează RCA-ul pentru un autoturism la care se deduc 50% din cheltuieli.
Nu am factură, ci doar "decont". Înregistrez acest document în Intrări pe post de factură?

Autoturismul este al meu, tot eu sunt PFA-ul.

Mulțumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare RCA

#2 Mesaj de balazse »

Din pacate nu prea merge partea de "Autoturismul este al meu, tot eu sunt PFA-ul".
Autoturismul este al PFA-ului sau al tau persoana fizica.
La PFA inregistrezi plata ca si cheltuiala, asta daca a fost emisa chitanta pe PFA.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare RCA

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Totuși, dacă autoturismul persoanei fizice nu este folosit exclusiv în scopul activității și se deduce un procent de 50% din cheltuieli, nu e nicio problemă dacă chitanța este pe numele persoanei fizice = proprietarul mașinii.

Normele codului fiscal 2016 zic:

"Dacă vehiculele respective nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfăşurării activităţii, se limitează la 50% dreptul de deducere a
cheltuielilor efectuate conform art. 68 alin. (4) şi (5) din Codul fiscal legate de aceste vehicule, cu excepţia cheltuielilor privind
amortizarea pentru care se aplică regulile privind amortizarea prevăzute la art. 28 titlul II din Codul fiscal, după caz. În cadrul
cheltuielilor supuse limitării fiscale se cuprind cheltuielile direct atribuibile fiecărui vehicul, inclusiv cele reprezentând:
impozitele locale, asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto, inspecţiile tehnice periodice, rovinieta etc."

Or, impozite locale, casco nu se pot plăti decât de către proprietarul mașinii.

Situația este similară cheltuielilor aferente spațiului unde se desfășoară activitatea, despre care normele zic:
"Sunt cheltuieli deductibile şi cele efectuate pentru întreţinerea şi funcţionarea spaţiilor folosite pentru desfăşurarea afacerilor chiar
dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, şi nu pe numele contribuabilului."

Toate cele de mai sus sunt in Norme, la Titlul IV, Capitolul II, secțiunea 2.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare RCA

#4 Mesaj de ilioiud97 »

Și, lăsând la o parte discuția de mai sus, cum se face înregistrarea în Saga?

- plata e făcută cu cardul pe internet (la emag)
- am primit un document pe care scrie "decont" și asigurarea propriuzisă

Evident, plata apare pe extrasul de cont de la bancă.

Mulțumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare RCA

#5 Mesaj de balazse »

Inca o data zic, nu incurca persoana fizic cu PFA-ul.
Citeste cele de aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=55740
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=28912

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare RCA

#6 Mesaj de ilioiud97 »

Mulțumesc pentru link-uri. Din păcate, mi-a fost imposibil să citesc al doilea link.

Dacă am înțeles corect, ziceți că:
Pentru a deduce cheltuielile aferente autoturismului, chitanțele/facturile/bonurile trebuie să fie pe PFA și nu pe pf.

Eu știu că nu este obligatoriu, dar nu vreau să deviez discuția. Voi mai studia.

Considerând că sunt îndeplinite toate condițiile pe care le considerați necesare, întrebarea este:
Cum înregistrez plata asigurării RCA?
Ce aleg la "Intrări", în coloana "Tip"? Documentul nu corespunde niciuneia dintre categorii.

Mulțumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare RCA

#7 Mesaj de balazse »

Acum daca nu sunt pe PFA cum vrei sa le inregistrezi (aici exceptie face plata CAS, CASS si impozit pe venit), asa inregistrez la mine si factura vecinului ca si el si-a reparat masina si nu are ce sa faca cu factura.

Nu prea cred ca ca plata asigurarii indeplineste toate conditiile, dar este raspunderea ta.
Plata il inregistrezi daca doresti la "casa/banca/deconturi", deoarece nu cred ca ai primit factura pentru RCA.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare RCA

#8 Mesaj de ilioiud97 »

Mulțumesc pentru lămurire.

PS: Dacă vecinul a făcut o reparație pe o mașină cu toate datele de identificare identice cu cele ale mașinii mele (nr. înmatriculare, serie caroserie, etc) și are toate documentele în ordine (ordin de reparație cu acest date ale mașinii, factură asociată acestui ordin de reparație, pe numele meu) și mai plătit și cu cardul meu (plata apare pe extrasul meu), poate să vină la mine, că-i preiau eu reparația pe cheltuiala PFA.

Cu bine,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare RCA

#9 Mesaj de balazse »

Cum sa preiei pe PFA-ul tau? Faptul ca esti titular al PFA nu inseamna ca poti deconta factura emisa pe pf pe PFA. :wink:
De altfel, ar trebui sa ai card pe PFA sa platesti cu aceasta si nu cu cel personal.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare RCA

#10 Mesaj de ilioiud97 »

balazse scrie:Plata il inregistrezi daca doresti la "casa/banca/deconturi", deoarece nu cred ca ai primit factura pentru RCA.
Resuscitez acest topic.

Considerând că toate documentele sunt pe pfa etc.
Dacă înregistrez plata la "casa/banca", cum specific faptul că e nedeductibilă 50%?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare RCA

#11 Mesaj de tomac »

O operezi pe tip de operație - cheltuieli deductibile limitat. Eventual și pe o grupă distinctă sau folosind un tip nou de operații "Cheltuieli deductibile 50%" cu tip venit/cheltuială setat la "Chelt deductibile plafonat" și la finele anului tot ce e pe tipul ăla împarți la 2 și suma ce rezultă o pui la suma deductibilă în dreptul cheltuielilor plafonate. Dacă mai ai și alte cheltuieli plafonate faci calculul sumei deductibile pe fiecare tip de astfel de cheltuieli și rezultatul îl pui acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare RCA

#12 Mesaj de ilioiud97 »

Mulțumesc.

Să presupunem că înregistrez decontul de la RCA în intrări, astfel încât să pot folosi N50% pe linia de detalii și să nu mai fie nevoie de scăderi manuale la sfârșitul anului.

- E o greșeală foarte mare (din punct de vedere contabil) ?
- Are vreo influență negativă asupra altor sume/situații pe care le generează programul?


Fiind vorba de Saga PS și neplătitor de TVA (adică cea mai simplă situație, după părerea mea de inginer), eu fac întotdeauna analogia cu forma "clasică/strămoșească" de ținere a contabilității în partidă simplă: pe hârtie/în excel. Astfel, în excel, trec pur și simplu "plata decont xxxx" în coloana "Felul operațiunii", la fel ca în cazul oricărui bon/factură/etc. În excelul meu, aveam o coloană în care scriam de fiecare dată suma deductibilă aferentă fiecărei plăți și, la sfârșitul anului, luam totalul acelei coloane.

Din câte am văzut eu, de fapt, Saga PS nu este un program special pentru partidă simplă ci o versiune "stripped" a lui Saga C, și de-asta întreb dacă înregistrarea în modul menționat nu blochează vreo rotiță internă (transparentă pentru PS, dar necesară pentru ca programul să genereze vreo situație/să calculeze vreo sumă).

Mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare RCA

#13 Mesaj de tomac »

Nu și nu.
Nu e greșeală și nici nu are influență negativă a ceva anume.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare RCA

#14 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Nu influenteaza nici D.392?
Ii drept, ca daca s-ar alege "B" atunci nu ar afecta nici D.392.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare RCA

#15 Mesaj de tomac »

Așa cum zici, nici 392.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns