Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Lun Iul 16, 2018 6:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 9:19 am 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2007
Mesaje: 57
Buna ziua!
Am niste neclaritati la plata dividendelor si,ca atare,va rog mult de tot sa ma ajutati,daca puteti.Prin hotararea AGA se stabileste suma de 22.000 lei de distribuit catre cei 2 asociati.Pentru aceasta suma am un impozit pe dividende de (22000*16%)de 3520 lei deci raman de plata catre asociati 18.480 lei.
1.Neavand disponibil suficient,asociatii decid sa retraga initial numai 10.000 lei dividende.
In codul fiscal,art.67
. Obligatia calculãrii si retinerii impozitului pe veniturile sub formã de dividende revine persoanelor juridice o datã cu plata dividendelor cãtre actionari sau asociati. Termenul de virare a impozitului este pânã la data de 25 inclusiv a lunii urmãtoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plãtite actionarilor sau asociatilor pânã la sfârsitul anului în care s-a aprobat bilantul contabil, termenul de platã a impozitului pe dividende este pânã la data de 31 decembrie a anului respectiv.

Intrebare:platesc tot impozitul pe dividende(3520 lei) sau numai cel aferent retragerii de 10.000 lei?

2.Firma este microintreprindere si
,ca atare,depune declaratia 100 trimestrial,pt.perioada ian-martie,depunand-o pana in 25 aprilie.Daca platesc impozitul pe dividende in februarie,cum/cand fac declararea lui in D100?Conform Ordin 101/2008:
1. Termenul de depunere a declaratiei:
- pânã la data de 25 inclusiv a lunii urmãtoare perioadei de raportare, potrivit pct. 1.1-
- - la alte termene, astfel cum este prevãzut pentru obligatiile de platã de la pct. 1.4 lit. a)-d).
- 1.1. Lunar, pentru obligatiile de platã reprezentând:
- a) impozit retinut la sursã, conform legislatiei specifice privind impozitul pe venitul persoanelor fizice: impozit pe veniturile din salarii [cu exceptiile prevãzute la pct. 1.2. lit. g) ºi pct. 1.3.], ……….., impozit pe veniturile din dividende distribuite persoanelor fizice,…….
- 1.2. Trimestrial, pentru obligatiile de platã reprezentând:
- a) plãti anticipate, în contul impozitului pe profit anual, datorate de societãti comerciale bancare, persoane juridice române si sucursalele din România ale bãncilor, persoane juridice strãine;
- b) impozit pe profit, datorat de persoane juridice române, altele decât cele prevãzute la lit. a);
- c) impozit pe profit din asociere, datorat de persoane fizice;
- d) impozit pe profit datorat de persoane juridice strãine, altele decât cele prevãzute la lit. a): impozit pe profit datorat de persoane juridice strãine care desfãsoarã activitate prin intermediul unui sediu permanent în România, impozit pe profit din asociere fãrã personalitate juridicã, impozit pe profit datorat de persoane juridice strãine care vând/cesioneazã proprietãti imobiliare situate în România sau titluri de participare detinute la o persoanã juridicã românã, conform art. 13 lit. b), c) si d) din Legea nr. 571/2003, cu modificãrile si completãrile ulterioare;
- e) impozit pe veniturile microîntreprinderilor;
- f) impozit pe veniturile microîntreprinderilor din asociere, datorat de persoane fizice;
- g) impozitul pe veniturile din salarii, precum si impozitul retinut la sursã potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003, cu modificãrile si completãrile ulterioare, datorate de contribuabilii persoane juridice plãtitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit titlului IV din Legea nr. 571/2003, cu modificãrile si completãrile ulterioare, asocierile fãrã personalitate juridicã constituite între persoane fizice, precum si de cãtre persoanele fizice care desfãsoarã activitãti independente;
- h) redevente miniere si petroliere;
- i) facilitãtile fiscale prevãzute la art. 38 alin. (1) si (8) din Legea nr. 571/2003, cu modificãrile si completãrile ulterioare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 9:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Ian 2007
Mesaje: 1613
Localitate: Bucovina
Dupa momentul cand AGA a hotarat retinerea a 10000 lei, se plateste 16% din 10000 lei pana la teremenul prevazut de lege. adica din momentul cand ai facut inregistrarile contabile 117=457 si 457=446, ai o luna sa declari si sa platesti

_________________
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 9:34 am 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2007
Mesaje: 57
danilevicis scrie:
Dupa momentul cand AGA a hotarat retinerea a 10000 lei, se plateste 16% din 10000 lei pana la teremenul prevazut de lege. adica din momentul cand ai facut inregistrarile contabile 117=457 si 457=446, ai o luna sa declari si sa platesti

Nu,nu asta e problema.
AGA a hotarat plata dividendelor in suma de 22.000 lei dar in februarie,neavand disponibil suficient,asociatii retrag numai 10.000 pt.plata dividendelor din care 1600 impozit.
.Firma e microintrprindere deci trebuie sa faca D100 trimestrial,depunand-o in 25 aprilie .
1.Cat declar impozit pe dividende 1600 lei(aferent numai sumei distribuite in februarie)sau 3520 lei(aferent intregii sume de 22.000 lei,indiferent daca au fost platite toate dividendele sau nu)?
2.Daca distribui dividende in februarie,normal ar fi sa platesc impozitul pana in 25 martie.Cum fac?Il platesc in martie si-l declar in D 100 in aprilie?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 10:34 am 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2011
Mesaje: 2863
Localitate: Brasov
1. Doar pentru partea platita in febr: 1600 lei
2. Se depunde declaratie 100 pentru luna febr., doar cu impozitul pe dividente.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 11:49 am 
Neconectat

Membru din: 23 Ian 2007
Mesaje: 263
Pentru 10000 net impozitul nu este 1600
se aplica suta micsorata, adica 16/(100-16) si ai 19,047%
10000 * 19,047% = 1905 (impozit dividende)
Adica brutul la care aplici 16% este 11905( 10000+1905)
11905 - 1905 (16%)= 10000 suma achitata
Daca urmeaza sa platesti 5000 la fel calculezi.
Ciulei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 11:54 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Ian 2007
Mesaje: 1613
Localitate: Bucovina
interesant
nu am mai auzit asa.

_________________
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 11:56 am 
Neconectat

Membru din: 23 Ian 2007
Mesaje: 263
asa este corect
Ciulei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 11:58 am 
Neconectat

Membru din: 10 Iul 2006
Mesaje: 273
Este foarte corect, pentru ca daca distribui 10.000 brut, platesc 1.600 impozit si mie imi mai ramane 8400 net, deci e normal sa distribui mai mult ca sa iti ramana 10.000 net adica 11.905 ron, platesti impozit 16% adica 1905 si iti raman 10.000.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 11:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Ian 2007
Mesaje: 1613
Localitate: Bucovina
a. asa da. mai merge. credeam ca am facut gresit eu anul trecut . este corect asa,da.

_________________
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 1:13 pm 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2007
Mesaje: 57
ciuleil scrie:
Pentru 10000 net impozitul nu este 1600
se aplica suta micsorata, adica 16/(100-16) si ai 19,047%
10000 * 19,047% = 1905 (impozit dividende)
Adica brutul la care aplici 16% este 11905( 10000+1905)
11905 - 1905 (16%)= 10000 suma achitata
Daca urmeaza sa platesti 5000 la fel calculezi.
Ciulei

N-am zis 10.000net.E vorba despre brut,in hot.aga suma de 22.000 e dividend brut.Oricum,n-are importanta asta.Puteau sa fie alte sume.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 1:23 pm 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2007
Mesaje: 57
apetrem scrie:
1. Doar pentru partea platita in febr: 1600 lei
2. Se depunde declaratie 100 pentru luna febr., doar cu impozitul pe dividente.

Multumesc mult de raspuns.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 29, 2008 6:55 pm 
Neconectat

Membru din: 27 Mar 2007
Mesaje: 50
pepteav420 scrie:
Este foarte corect, pentru ca daca distribui 10.000 brut, platesc 1.600 impozit si mie imi mai ramane 8400 net, deci e normal sa distribui mai mult ca sa iti ramana 10.000 net adica 11.905 ron, platesti impozit 16% adica 1905 si iti raman 10.000.


Cu scuzele de rigoare... daca urmeaza sa spun o prostie. Va rog sa ma lamuriti:

1.Firma X a platit impozitul pe profit(ul) - realizat in anul 2007 - in luna ianuarie 2008. Este corect?

2.Profitul respectiv (?!!) poate fi scos ca dividente de catre asociati ... Daca profitul este de 1000 ron , pot fi scosi din firma 1000 ron. (??!!)Corect?

3. Problema platii impozitului pe dividente (alte 16%) este a asociatilor. Nu a firmei. ???!!

4. In contabilitate se inregistreaza retragerea sumei totale de 1000 ron ca dividente in luna februarie??? Alteceva nimic.

5. Ridicarea banilor - dividente din Banca, casa este operatiune distincta. Pot ridica banii din Banca, casa si sa-i dau asociatilor cand vor "muschii lor".? Pot ridica azi 5 ron, luna viitoare 20 ron s.a.m.d pana in 31 dec. anul curent ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 01, 2008 10:10 am 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2011
Mesaje: 2863
Localitate: Brasov
1. Da
2. Nu
3. Este problema firmei, caci este obligata sa retina impozitul, adica sa faca "stopaj la sursa".
4. Gresit. In conta se inregistreaza toate cele trei operatiuni: distribuirea, retinerea impozitului si plata sumei nete.
5. Se poate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 01, 2008 8:29 pm 
Neconectat

Membru din: 27 Mar 2007
Mesaje: 50
2. Deci in profit se regaseste si impozitul pe dividente care trebuie platit?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 01, 2008 8:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970
Mesaje: 18884
Localitate: Beiuş, Bihor
Da. Pai ceea ce repartizezi la dividende e suma bruta a acestora.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România