verificare firma

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
voicue563
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 18, 2020 9:18 am

verificare firma

#1 Mesaj de voicue563 »

Buna ziua,
Stiti cumva de unde isi ia datele programul cand verifica furnizorul sau clientul? de la ANAF? Reg comertului? va intreb pentru ca mi s-a modificat adresa sediului fara sa o solicit eu, adica in baza de date apare alta adresa decat am. Este o modificare recenta dar nu stiu unde sa ma adresez sa o rectific. Imi vin facturi de la furnizori cu adresa gresita. Am crezut ca e un bug dar vad ca si azi s-a intamplat la fel. Am incercat sa intru pe intrari facturi si am introdus cui-ul firmei si apare eronata adresa in program, dupa verificare. Am verificat la anaf si registrul comertului si acolo adresa este corecta. Ma puteti indruma ce sa fac sa rectific adresa? va multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: verificare firma

#2 Mesaj de pomparaus »

Pe Ministerul de finante CUI sunt datele tuturor firmelor : in Saga adresele se verifica si se preiau de la ANAF.
Furnizorii nu au datele date de tine partener?!

voicue563
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 18, 2020 9:18 am

Re: verificare firma

#3 Mesaj de voicue563 »

Ba da, au , dar daca sistemul le da alta adresa cred ca aceea e corecta, ca de, e de la ANAF... am verificat pe m.finante.gov.ro/ si e adresa corecta. Nu inteleg de ce apare gresit la verificare, si e aceasi greseala de fiecare data.

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: verificare firma

#4 Mesaj de pomparaus »

Verifica sa vezi daca pe factura emisa de ei catre tine au CUI-ul tau corect : poate ti-au introdus firma cu CUI eronat si programul ia adresa acelui CUI.

voicue563
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 18, 2020 9:18 am

Re: verificare firma

#5 Mesaj de voicue563 »

normal ca am verificat, e corect, am facut sesizare la Registrul Comertului....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: verificare firma

#6 Mesaj de tomac »

@voicue - trimiteți mail și la SAGA, indicând codul fiscal al firmei dvs. pentru care spuneți că adresa se preia eronat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: verificare firma

#7 Mesaj de ferenta192 »

voicue563 scrie: Mar Oct 31, 2023 3:28 pm...Imi vin facturi de la furnizori cu adresa gresita...
Interesanta treaba totusi, daca se preia adresa gresita a firmei dvs., de catre mai multi furnizori!
Eu v-as sugera sa faceti un drum pana la ANAF , sa va verificati dosarul care este la ei!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns