NEPLATITOR tva achizitie UE

Mesaj
Autor
timara221
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 12, 2021 12:21 pm

NEPLATITOR tva achizitie UE

#1 Mesaj de timara221 »

Buna ziua, societate neplatitoare de TVA cu cod special de Tva , am primit o factura de achizitie aferenta lunii ianuarie 2025 (de pe platforma emag) diverse consumabile din Franta, factura este intocmita cu TVA Franta ,total 228.32 lei, nu sa facturat pe cod special de TVA, am solicitat modificarea sau stornarea facturii si refacturare pe cod special de TVA, insa nu cred ca se va rezolva. cum pot inregistra aceasta factura si ce obligatii declarative sunt.Multumesc!!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 9355
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: NEPLATITOR tva achizitie UE

#2 Mesaj de herganiec »

pentru factura primită cu TVA Franța, nu aveți obligații declarative suplimentare în România, dar TVA-ul achitat în Franța va fi inclus în costul bunurilor achiziționate.
“Cea mai valoroasă parte a unui om nu este mintea plină de cunoștințe, ci inima plină de iubire, urechea pregătită să asculte și mâna dispusă să ajute.”

timara763
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 18, 2017 11:32 am

Re: NEPLATITOR tva achizitie UE

#3 Mesaj de timara763 »

Multumesc !!!

Scrie răspuns